MUST: Gill har haft succes

Supporterorganisationen MUST takker David Gill for sit arbejde for Manchester United, om end de havde ønsket sig bedre samarbejde med den afgående direktør.

Efter ti år på posten finder David Gill det på tide at takke af som direktør i Manchester United. Det sker 30. juni 2013.

Siden nyheden breakede tidligere på dagen er det strømmet ind med reaktioner fra fodboldens verden, og også supporterorganisationen MUST anerkender Gill som en nøglefigur i Uniteds sportslige succes gennem det sidste årti.

– Der er ingen tvivl om, at hans tid i spidsen har kollideret med klubbens mest succesrige periode nogensinde. Sir Alex Ferguson er en drivkraft bag det hele, men vi må anerkende arbejdet, som den kommercielle afdeling har udført bag kulisserne, skriver MUST i en pressemeddelelse.

– Vi har haft et langt samarbejde med David Gill, om end vi i de sidste otte desværre ikke har haft mulighed for at snakke direkte med ham. Før Glazers overtagelse, havde vi i MUST et virkelig godt samarbejde med Gill, men til trods for hans store modstand mod overtagelsen, stod vi på hver vores side efterfølgende.

– Mange fans er uden tvivl skuffede over, at han ikke stod ved sin holdning og gik af, da klubben blev læsset med gæld. Han valgte en balance mellem principper og pragmatisme, men trods vi ikke er enige i den beslutning, skal vi ikke undlade at anerkende, at han har haft stor betydning for Manchester United.

MUST udtrykker samtidig håb om, at Gills efterfølger, Ed Woodward, vil skabe en bedre dialog med fansene.

Forrige artikel

Ferguson hylder David Gill

Næste artikel

United kigger på koreaner

ANNONCE