Mbeumo: “Spillerne skal tage mere ansvar på banen”

Mbeumo udtaler i et interview med sky sports, at spillerne selv må tage ansvar for resultaterne på banen

Foto –  Stu Forster/Getty Images

Manchester Uniteds sommerindkøb Bryan Mbeumo har slået fast, at spillerne selv må tage ansvaret for klubbens svage sæsonstart. I et eksklusivt interview med Sky Sports erkender kantspilleren, at præstationerne ikke har levet op til forventningerne – og at holdet står over for et afgørende opgør med sin egen selvtillid og sammenhængskraft.

United har vundet blot to kampe i Premier League indtil videre, og senest blev de slået 3-1 ude mod Brentford, Mbeumos gamle klub. Ovenpå det resultat siger Mbeumo at der er behov for selvrefleksion og kollektiv handling.

– Jeg tror, alle på holdet skal tage mere ansvar. Når man spiller for en klub så stor som United, så skal alle vide, at vi som et hold, skal gøre det bedre.

En af de mere positive vinkler, Mbeumo fremhæver, er den offensivtrio, han er en del af: Benjamin Sesko, Matheus Cunha – og ham selv. Det er første gang, de tre startede sammen i en Premier League-kamp for United, og Mbeumo mener, det giver potentiale til forbedring, selvom kemien endnu ikke er helt på plads.

-Det er spændende, fordi vi lærer at spille sammen … det vil forbedre sig.

Mbeumos udtalelser lægger endnu mere pres på manager Ruben Amorim. Når en spiller offentligt siger, at hele truppen må tage ansvar, signalerer det, at utilfredsheden ikke kun er noget, der kommer udefra – men noget, holdet selv føler internt.

Bryan Mbeumos åbenhed i Sky Sports-interviewet er et tegn på, at Uniteds spillergruppe er bevidst om problemerne. Nu handler det om handling – og om, at han og holdkammeraterne kan omsætte ord til resultater.

 

 

5 kommentarer
  1. Tja tage ansvar på banen…ligesom Højlund gør for de italienske mestre fra Napoli i CHAMPIONS LEAGUE….😡

  2. Tja, jeg kan nemt forstå din frustration Thomas. Kunne Højlund virkelig ikke have haft noget at bidrage med i den her spillertrup? Der skal nok være nogen der mener det.

    Men jeg må også sige at min glæde på Rasmus vegne, langt overstiger min skuffelse over at ledelsen har smidt sådan en sympatisk og talentfuld spiller ud. Jeg tror han bliver en stjerne I serie A. Og jeg tror han går en utrolig flot karriere i møde nu. Sikke da også nogle mål han scorede i tirsdags. Virkelig stærkt. Var han blevet i United havde han spildt alle sine bedste år på den jammer og elendighed. Nu har han faktisk chancen for at føre det til noget. Og for at have en fodboldkarrierer som er glædesfyldt.

    Jeg kan rigtig godt lide Rasmus Højlund. Og derfor glæder det mig at han sandsynligvis slipper for nogensinde at skulle have med Manchester United at gøre igen. Bravo, siger jeg.

    Bruno Fernandes må være masochist når han år efter år bliver hængende.

  3. Det er med stor forventning at jeg ser frem til at følge Højlund i de to vigtige landskampe. Jeg tænker at han må være selvskrevet til kampene. Han ligner en europæisk topangriber sprængfyldt med selvtillid. Vi må se hvad Brian Rimer kan få ud af ham. Jeg ser ihvertfald frem til det.

  4. Min stikpille er rettet mod Ledelsen og Amorim…

    Jeg glæder mig også over Højlunds succes…bestemt fortjent.

    Men min vrede og skuffelse over klubben vokser bare i takt med Højlunds succes…Can’t help it.

Kommentarer er lukket

Forrige artikel

United overvejer venskabskamp i Saudi-Arabien midt i sæsonen

Næste artikel

Here we go: Colombiansk talent klar for United

ANNONCE