(Photo by Carl Recine/Getty Images)
Efter 56 minutters spil var kampen slut for Lisandro Martinez.
Efter en batalje med Dominic Calvert-Lewin blev Paul Tierney, kampens dommer, kaldt til VAR-skærmen, hvor han kunne konkludere, at Martinez kortvarigt hev Calvert-Lewin i håret, og det takserede han til et rødt kort.
Efter opgøret var Manchester United-træner Michael Carrick ikke enig i kendelsen.
– Det er ikke et træk, det er ikke et ryk, det er ikke aggressivt. Han rører ved det og bliver sendt ud. Det værste er, at han blev sendt hen for at omgøre den som en klar og åbenlys fejl. Det er chokerende, fortæller englænderen til Sky Sports.
– Han er ude af balance på grund af det, og han strejfer baghovedet på hans hår, hvilket får elastikken til at ryge ud og får det til at se ud som – jeg ved ikke engang, hvad det ligner, fortsætter han.
Manchester United led samme skæbne i forrige spillerunde, hvor Harry Maguire også måtte tidligt i bad – en tendens, som Carrick også pointerer.
– Det er to kampe i træk, hvor de kendelser er gået imod os, men den her er en af de værste, jeg har set, afslutter han.
Næste opgave for Manchester United er lørdag mod Chelsea på Stamford Bridge.







Stop nu Carrick….
Det der er chokerende er at Licha overhovedet kvajer sig her….en så rutineret spiller sælger hele holdet i en ufarlig situation midt på banen.
Det burde være Carricks fokus her dagen derpå.