Traditionelt har det været regnet for en ren ungdomsturnering fra Uniteds side, men efter mesterskaberne ikke er begyndt at komme som en selvfølge længere, har den skotske manager taget turneringen mere seriøst.
Og det vil han også gøre på tirsdag. Ferguson varsler således, at man kan forvente at se en del stamspillere line op ved siden af klubbens største talenter, når det tirsdag går løs med den første af to kampe indenfor kort tid på St. Andrews.
“Der vil ske udskiftninger og det kommer igen til at handle om de unge spillere, men turneringen er også en, vi efterhånden kan begynde at tage mere seriøst på.”
“Derfor vil Rio Ferdinand formentlig spille, hvad også Gary Neville vil, da han fortsat mangler kamptræning. Men jeg vil stadig søge at spille med så mange unge, jeg kan. Det vil sige folk som Rossi, Pique, Bardsley, Richardson, Brown og måske O”Shea,” lyder det fra Ferguson.