Fred mellem Magnier og Fergie

Ifølge rygter i den britiske presse, så skulle Manchester Uniteds manager, Sir Alex Ferguson, have indgået et forlig med en af klubbens hovedaktionærer,…

Ifølge rygter i den britiske presse, så skulle Manchester Uniteds manager, Sir Alex Ferguson, have indgået et forlig med en af klubbens hovedaktionærer, John Magnier, over hesten, Rock of Gibraltar.

Celtic-ejeren, Dermot Desmond, skulle have været manden, som fik de to til enighed, efter at de i de seneste par uger har drevet hinanden til vanvid, efter Ferguson planlagde en retsag imod Magnier over studerettighederne til ovennævnte hest, som menes at have en værdi helt op på 2 mia. kroner.

Det kan vi fans kun være glade for. Vi har i de seneste par uger været vidner til en sand magtdemonstration fra Magniers side, som gennem hans aktieskøb med partneren, JP McManus, har køret en hetz imod Ferguson.

Måske man skulle sende Dermot Desmond en tur til Mellemøsten for at tale lidt med Palæstina og Israel?

Forrige artikel

Fortune ude i 3 uger

Næste artikel

Kun en spilledags karantæne til Keano

ANNONCE