De forsvarende engelske mestre har ellers ikke set for godt ud i de forgangne runder i den hjemlige liga. Sølle fem point er det blevet til i de sidste fire kampe, hvilket har reduceret forspringet til Chelsea på andenpladsen til blot at at være på bedre målscorer.
Nu fortæller Uniteds nummer 4, Owen Hargreaves, at fokus stadig er rettet mod succes i både Premier League og Champions League:
”Der venter en stor kamp mod Barcelona i morgen, så vi kan ikke lade Chelsea-kampen gå os på. Vi er stadig selv i stand til at afgøre mesterskabet, hvilket er en fordelagtig position at være i.”
Den tidligere FC Bayern-spiller indrømmer dog samtidig, at nederlaget til vicemestrene gjorde ondt:
”Der var en masse frustration efter kampen i lørdags, men det har vi nu lagt bag os. Lige meget, hvor forfærdeligt det var at tabe, har vi lagt skuffelsen og vreden bag os. Derfor går vi ind til Barcelona-kampen med selvtilliden i orden.”
Den 26-årige engelske landsholdsspiller mener at Chelsea var det bedste hold på banen, men sætter som sin manager spørgsmålstegn ved retfærdigheden i kampens afgørelse:
”Man bliver nødt til at erkende, at Chelsea spillede en god kamp. Især Drogba voldte os problemer kampen igennem. Fodbold er et spil med 22 mand på banen. I denne kamp var det 22 af de bedste i England, men afgørelsen stod ingen af dem for – det finder jeg uacceptabelt. Især taget i betragtning af, at vi fik underkendt to klare straffespark. Et mod Ronaldo og et mod Carrick.”