Foto: Nigel French/PA Images via Getty Images
Det er svært at sige FA Youth Cup uden også at sige Manchester United. Klubben har vundet turneringen 11 gange, og dermed er der ingen andre klubber, der har vundet den mere end United.
De første fem triumfer kom i 1950’erne med profiler som Duncan Edwards og Sir Bobby Charlton. Siden vandt klubben i 1964 med George Best og flere andre, der fire år senere skulle løfte et endnu større trofæ på Wembley.
I 1992 var Gary Neville, Nicky Butt, Ryan Giggs og David Beckham med til at vinde ungdomsturneringen. De blev siden kendt som ‘Class of 92’ sammen med blandt andre Paul Scholes og Phil Neville.
Sidstnævnte var anfører, da United i 1995 vandt igen. I 2003 var danske Mads Timm på holdet i den første af to finalekampe, der endte med endnu et trofæ. Uniteds nuværende 3. keeper, Tom Heaton, sad på bænken i begge opgør.
United vandt for 10. gang i 2011 med blandt andre Paul Pogba, Ravel Morrison og Jesse Lingard, før Kobbie Mainoo og Alejandro Garnacho var bærende kræfter på det hold, der vandt trofæet i 2022.
United har desuden været i finalen fire gange uden at vinde: I 1982, i 1986, i 1993 og i 2007.
Hvem har Darren Fletcher til rådighed?
Når United spiller FA Youth Cup, er det ikke nødvendigvis det samme hold, som weekend efter weekend spiller i U18-ligaen.
FA Youth Cup er nemlig den mest pretigefyldte hjemlige ungdomsturnering, og dermed kan man godt se en blanding af U18 – og U21-spillere med henblik på at stille med det bedst mulige hold.
Alle spillere, som ikke var fyldt 18 år den 1. september 2025, må deltage i turneringen. Dermed er Chido Obi til rådighed, selvom han fyldte 18 år i november. Han er dog skadet og er derfor ikke til rådighed i aften.
Bendito Mantato, Godwill Kukonki, Amir Ibragimov og Jim Thwaites kan også komme til at spille en rolle. Derimod er Gabriele Biancheri, Shea Lacey, James Scanlon, Fletcher-tvillingerne m.fl. blevet for gamle.
Selvom Darren Fletcher kan trække på nuværende U21-spillere, forventes det stadig, at 15-årige JJ Gabriel kommer til at starte inde i aftenens kamp.
Han har i denne sæson spillet 11 ligakampe, hvor han har præsteret ti mål og en assist. Ifølge Manchester Evening News vil det også være billetprisen værd at tage på Old Trafford bare for at se ham.
Sidste sæson nåede United semifinalen efter flotte sejre mod Chelsea og Arsenal. Det endte dog med et nederlag efter straffesparkskonkurrence til Aston Villa, der siden gik hen og vandt finalen mod Manchester City.
Åbningskampen mod Peterborough starter i aften kl. 20.00 dansk tid og kan ses på MUTV.




