Mitchell årets reservespiller

Demetri Mitchell, der er lejet ud til Hearts, er blevet kåret til årets spiller for reserveholdet.

I en miserabel sæson for Manchester Uniteds reservehold blev det en udlejet spiller, der løb med titlen som årets bedste. 

Tirsdag aften er 21-årige Demetri Mitchell således blevet kåret til årets reserveholdsspiller i United. Han nåede at score fire mål for U23-holdet, før han blev udlejet til skotske Hearts i januar. 

Her har en skade dog efterfølgende ødelagt en stor del af det seks måneder lange ophold. Mitchell har dog fået comeback på grønsværen. 

– Jeg har været her, siden jeg var knægt, så det betyder meget at vinde en pris i Manchester United, siger Mitchell, der er venstreback, til ManUtd.com. 

Uniteds U23-hold er netop rykket ud reserveholdsligaen. Omvendt positivt ser det ud med U18-holdet, der i denne sæson har vundet mesterskabet. 

Læs mere om:

Podcast: Lyt til OldTrafford.dk’s podcast om Manchester United. Læs mere her
Rejser og billetter: Vi har samlet en masse tips og gode råd, hvis du vil opleve Manchester United på Old Trafford
Previous Article

Neville håber på Pochettino

Next Article

Spillerne: De Gea er årets bedste

ANNONCE