Supporterorganisationen Manchester United Supporters Trust (MUST) var den helt store maskine bag den store Green & Gold-kampagne, som i 2010 ændrede Manchester Uniteds publikum fra de røde farver til moderklubben Newton Heaths grønne og gule farver.
Kampagnen var en af de mest slagkraftige og effektfulde supporterkampagner og nu vil MUST have gang i kampagnen igen efter det er kommet frem, at Glazer-familien vil sende Manchester United på børsen i Singapore.
“Det eneste vi gerne ser vi taber i denne sæson er gælden,” hedder det i et statement fra MUST, som fortsætter:
“Green & Gold for et gældsfrit United. Green & Gold blev startet som følge af Glazers obligationssalg og afsløringen af at dette tillod dem at hive 95 millioner pund ud af klubben for at betale deres egne PIK-lån,” skriver MUST.
Det er forventningen at Glazer-familien vil børsnotere Manchester United på børsen i Singapore inden årets udgang. Flere eksperter mener at Glazer kun vil sælge en portionsdel af virksomheden i håb om at dette vil tilføre mere værdi for klubben.
Manchester United Supporters Trust frygter tilgengæld at aktierne kun vil blive tilgængelige for store institutioner og fonde, hvortil de vil oprette et finansielt maskineri som vil gøre det let for fans at købe aktier i klubben.
MUSTs langsigtede mål er et gældsfrit Manchester United, som ejes af supporterne selv.
Du kan støtte gratis op om MUST ved at blive medlem her