Manchester United har nu seks point op til top fire, og den eftertragtede Champions League-plads. Det ser derfor sort ud, og det indrømmer Ralf Rangnick også efter dagens skuffende resultat.
Mærk suset på Old Trafford: Se de bedste rejsetilbud her
– Jeg er rimelig sikker på at top fire er væk. Selv før kampen virkede det usandsynligt for mig, men efter dagens resultatet er top fire væk, ja.
Og det var i lang tid tættere på 2-2 end 3-1 og United-træneren er også tilfreds med spillernes præstation.
– Jeg synes, det var en forbedret præstation i dag. Vi kom godt tilbage efter det tidlige mål og havde chancer i begge halvlege. Det svage ved vores præstation var, at vi ikke var gode til at forsvarer omkring og inde i feltet.
Endnu en gang blev VAR hyppigt brugt, og dagens VAR-præstation synes Rangnick ikke var sønderlig imponerende.
– Jeg synes, der var tre uheldige VAR-kendelser. Arsenals tredje mål var offside, og Ronaldo mål nummer to var ikke. Vi er ikke tilfredse med kendelserne i dag. Så en forbedret præstation, men skuffende resultat.