Mens Rio sprøjter med slumslukkere og bliver slået ned i Sverige, alt imens han samtidig regner med en kontraktforlængelse er nært forestående, så har stjerneforsvareren også lige tid til at se frem mod den kommende sæson.
Her erkender Rio efter de mange missere og deraf nederlag til Arsenal i FA Cup-finalen, at Uniteds præstation i den kommende sæson skal forbedres væsentligt, så der kan komme nye trofæer i skabet. United blev allerede i starten af marts i realiteten sat af i spillet om mesterskabet, og det må simpelthen ikke ske igen – det erkender den engelske landsholdsforsvarer.
“Næste sæson skal være bedre. Selvfølgelig har vi i United ikke krav på noget trofæ, men med de traditioner og de spillere, der er til rådighed hos os, så skal vi altid kæmpe med om trofæer til sidste blodsdråbe. Det gjorde vi ikke i denne sæson, og derfor fortjener fansene en langt bedre præstation,” siger Ferdinand.