Ronaldo-opsigelse sparer United mange millioner kroner

Cristiano Ronaldo var Manchester Uniteds bedste betalte spiller med en ugeløn på omkring 4,3 millioner kroner ifølge blandt andet Evening Standard og Daily Mirror.

Manchester United kommer til at spare et større millionbeløb på udbetaling af løn i denne sæson. Det skyldes blandt andet opsigelsen af Cristiano Ronaldo.

Det fremgår ifølge BBC af klubbens regnskab for første kvartal i denne sæson.

Klubben har i regnskabet justeret forventningerne til indtjeningen for sæsonen før skat. United forventer nu en indtjening før skat mellem 1,08 til 1,2 milliarder kroner. Tidligere forventede klubben en indtjening før skat mellem 860-950 millioner kroner for sæsonen.

Ifølge BBC kan størstedelen af den finansielle justering tilskrives opsigelsen af Cristiano Ronaldo, der var klubbens bedst betalte spiller. Han havde angiveligt en ugeløn på omkring 4,3 millioner kroner ifølge flere engelske medier, herunder Evening Standard og Daily Mirror.

Manchester United vinkede i sidste måned farvel til Cristiano Ronaldo.

Det skete efter, at klubben opsagde ham som følge af et kontroversielt interview med journalisten og tv-værten Piers Morgan.

Forrige artikel

United vil ikke udbetale udbytte til investorer i 2023

Næste artikel

10. december: Straffesparksmagi i Moskva

ANNONCE