Times Sport: Afløser kan allerede stå i spidsen for United på søndag

Rúben Amorim skal stå i spidsen for Manchester United, når de røde djævle tager imod Chelsea på Old Trafford på søndag. Det er United-ledelsens forhåbning, ifølge Times Sport.

(Carlos Rodrigues/Getty Images)

Manchester United nærmer sig angiveligt en aftale med Sportings cheftræner Rúben Amorim. Derfor er det sandsynligt, at Ruud van Nistelrooy kun skal vikariere som cheftræner i Manchester United til onsdagens Carabao Cup-kamp mod Leicester. Det skriver Times Sport.

Mandag aften rapporterede The Athletic, at 39-årige Amorim er United-ledelsens klare førsteprioritet efter fyringen af Erik ten Hag, og at der allerede er dialog mellem de to klubber. Flere journalister – blandt andre Fabrizio Romano – har også skrevet, at Amorim selv er klar på udfordringen, og at de personlige betingelser er på plads.

Det har tidligere været fremme, at Amorims kontrakt indeholder en høj frikøbsklausul. Hvis en udenlandsk klub skal købe ham fri, vil det koste 20 millioner euro. Det gælder dog ikke en lille afgrænset gruppe af europæiske topklubber – blandt andre Manchester United.

Manchester United skal derfor “kun” betale 10 millioner euro for den portugisiske succestræner, der har vundet mesterskabet i Portugal med Sporting to gange.

Her er redaktionens reaktioner på fyringen af Erik ten Hag

Forrige artikel

Ballon d'Or: Sådan endte Mainoo og Garnacho i udnævnelsen af bedste unge spiller

Næste artikel

Sporting bekræfter: Manchester United er klar til at betale frikøbsklausul

ANNONCE