Ungdomsspillere lejet ud

Inden transfervinduet lukkede mandag aften, blev tre ungdomsspillere lejet ud.

Foto: Ash Donelon/Manchester United via Getty Images

Søndag blev det bekræftet, at Marcus Rashford skifter på en lejeaftale til Aston Villa, og i transfervinduets sidste timer blev yderligere tre spillere fra ungdomsholdene sendt på lejeophold.

To af disse, kantspilleren Sam Mather og forsvarsspilleren Louis Jackson, skifter til Liverpool-klubben Tranmere Rovers, der holder til i den League Two. Begge spillere var en del af det U18-hold, der vandt U18 FA Cup’en i 2022.

– Vi er begejstrede for at skrive under med et par unge, talentfulde spillere fra en Premier League-klub, hvilket giver os større styrke i dybden for anden halvdel af sæsonen. Jeg ser frem til at arbejde sammen med dem begge, udtaler Tranmeres manager, Nigel Adkins.

Dorgu-analyse: Instant impact eller fremtidsinvestering?

Hverken 20-årige Mather eller 19-årige Jackson har spiller for Uniteds førstehold, men står begge noteret for ungdomslandsholdskampe for henholdsvis England (Mather) og Skotland (Jackson).

Den sidste spiller, der blev udlånt er den centrale midtbanespiller Ruben Curley, der ifølge flere medier er på plads i Championship-klubben Stoke City. Curley, der har fået begrænset spilletid for Uniteds reserver i denne sæson, har kontraktudløb til sommer, men Manchester United har mulighed for at forlænge kontrakten med et år.

 

Skriv et svar
Forrige artikel

Journalister: Sæsonen er slut

Næste artikel

Læsernes karakterbog: Skuffelser over hele linjen

ANNONCE