United bekræfter: Ethan Wheatley tilbagekaldes

Manchester United tilføjer til listen af tilbagekaldte spillere denne januar.

(Photo by Pete Norton/Getty Images)

Mandag eftermiddag, kan Manchester United bekræfte på deres hjemmeside, at klubben tilbagekalder 19-årige Ethan Wheatley fra sit lejeophold i Northampton Town.

Den unge angriber blev lejet ud til League One-klubben i sommer, efter han havde et mindre vellykket ophold i Walsall i foråret. Et lejeophold, han også blev kaldt tidligt hjem fra.

Wheatley nåede at spille 22 kampe for Northampton, men produktionen, havde United-talentet nok forventet mere af. Det er blevet til tre mål og ét oplæg.

Trods det, er Northampton-manageren, Kevin Nolan, skuffet over ikke at have Wheatley til rådighed resten af sæsonen.

-Vi er er skuffede over, at Ethan er blevet tilbagekaldt, men vi er stolte af vores arbejde med ham. Vi føler, at han forlader os som en bedre spiller, end han var, da han kom, fortæller Kevin Nolan til Northamptons egen hjemmeside.

Fornuftig start på 2026 for kvinderne: Debuter og god præstation på Emirates

Det er ikke den første spiller, United kalder tilbage fra lejeophold denne vinter. Toby Collyer blev kaldt hjem fra West Brom med en skade allerede 1. januar.

Sonny Aljofree og Louis Jackson er også blevet kaldt tilbage fra deres lejeophold i henholdsvis Notts County og Solihull Moors.

Klubben skriver ikke, hvad planen med de unge spillere er, men det forventes, at de støder til u-21- eller 23-holdene. Collyer er stadig skadet, men han var allerede en forholdsvis fast del af Uniteds førstehold i fjor.

3 kommentarer
    1. Hey Thomas.
      Uden at være ekspert 100%, så tror jeg, der er lidt flere komplikationer ved at hente Rasmus tilbage end f. eks Wheatley. Jeg kan forestille mig, at der ikke er hverken nogen købsopbligation eller option i de unge drenges kontrakter. Højlund derimod SKAL købes af Napoli, hvis de kvalificerer sig til Champions League. Jeg tror det vil være dyrt for United at bryde den kontrakt.
      Som altid en fornøjelse at se dig engageret, Thomas:)

      mvh
      Sebastian, OT.dk

      1. Hej Sebsdtian

        Jeg tror bestemt du har ret i den betragtning…😊👍

        Det var bare et, på sin vis ulykkeligt og desperat, dog nok også urealistisk opråb…samt en stadig en stadig eksisterende harme over Højlunds ufrivillige exit…

        Jeg er så uendelig træt af INEOS “Best of class”….🤔

Skriv et svar
Forrige artikel

Læsernes karakterbog: Uskøn affære i Fletchers nok sidste kamp

Næste artikel

Skrækkelig aften blev værre: Brunos X-konto hacket

ANNONCE