FC Barcelona har længe været størst på det sociale netværk Facebook, hvor de også i denne uge var den første fodboldklub som kunne runde 9 millioner fans.
Men Manchester United har samtidig haft en eksplosiv vækst på Facebook siden klubben først i juli 2010 oprettede et officielt samlingssted.
United har længe ligget nummer to, men truer nu for alvor FC Barcelonas førsteplads. Så sent som i mandags lå Manchester United 150.000 fans/likes fra de spanske mestre. Men i skrivende stund skiller blot 5.000 fans de to klubber.
Hvis Manchester United fortsætter den eksplosive vækst, så vil de måske allerede i morgen overgå FC Barcelona, som åbnede deres side i november 2009 og året efter havde over 7 millioner fans, hvor United kunne prale af mindre end 5 millioner.
Spanierne er dog forlængst gået til modangreb og er samtidig gået ind i jagten på de 10 millioner fans med en YouTube-opfordring fra stjernen Lionel Messi, hvor han beder fans “like” FC Barcelona på Facebook.
Manchester United har senest benyttet bandereklamer på Old Trafford til at markedsføre deres Facebook-side, som rummer uendelige muligheder indenfor marketing.
OldTrafford.dk har også en Facebook-side. Vi vil bestemt anbefale at blive fan af den, hvis du er interesseret i seneste nyt om Manchester United eller kan lide lidt fan-lir.