Welbeck blev afvist af City

Manchester Uniteds unge stjerne Danny Welbeck har i denne sæson fået sit helt store gennembrud for førsteholdet. Efter vellykkede lejeophold til Preston…

Manchester Uniteds unge stjerne Danny Welbeck har i denne sæson fået sit helt store gennembrud for førsteholdet. Efter vellykkede lejeophold til Preston og Sunderland, har han i år vist sit værd for de røde djævle. Han har gjort det så godt at han efterhånden er det foretrukne valg ved siden af Wayne Rooney i angrebet.

Det kunne dog have været helt anderledes. I et stort interview med GQ Magazine fortæller Welbeck bl.a. om hvordan han blev afvist af City, hvordan det er at spille sammen med sine idoler, og hvordan Manchester United oplærer sine unge spillere. Du kan læse nogle af de mest spændende punkter fra artiklen her:

Om at blive frigivet af Manchester City som 8-årig

”Min far tog mig til side. Han så alvorlig ud, og han fortalte mig at City havde ringet inden Jul og fortalt, at de ikke ville have mig tilbage. Jeg var sådan lidt; ’Hvorfor har du ikke fortalt mig det endnu far? Det er ikke noget problem.’ Jeg fortsatte med at spille i Fletcher Moss, scorede en masse mål, og snart var jeg i Manchester United. Jeg så mig aldrig tilbage.”

Om Manchester Uniteds ry for at vinde med unge spillere

”Du er klar over at bossen og klubben er villig til at give de unge chancen, og det er noget som løfter en. Du kan trække linjer helt tilbage til the Busby Babes, og det de gjorde i 50’erne. Deres historie er indgroet i United. Når du skriver under på dit stipendium her, bliver du vist rundt i klubben, du besøger museumet, du lærer om klubbens historie. Det er noget, som gavner de unge spillere.”

Om at spille sammen med Ryan Giggs og Paul Scholes

”Jeg voksede op med 92-generationen som mine idoler. De gutter som jeg kom op gennem rækkerne sammen med, fik meget inspiration fra dem. Pludselig at være i samme omklædningsrum som nogle af dem er fantastisk.”

Om at være en all-round-angriber

”Jeg har ikke lyst til at være en stationær angriber, som kun scorer i det lille felt. Jeg ser hvordan spillet bevæger sig, og jeg er nød til at bevæge mig selv også, så jeg stresser forsvarsspillerne. Jeg kan godt lide at være bevægelig. Jeg har før spillet på kanten, så jeg kan godt lide at tage nogle træk, og skabe plads til mine holdkammerater. Jeg vil ikke kun score mål, jeg vil også gerne kreere chancer til mine holdkammerater.”

Forrige artikel

Taibi: David de Geas situation minder om min

Næste artikel

Norwich fokuserer på United

ANNONCE