Solskjær nød at være hjemme: Vi arbejder hen imod kampformen

United-manageren var glad for oplevelsen på Ullevaal tirsdag aften. Her er et udpluk af, hvad han sagde til pressen efter kampen.

– Selvfølgelig nød jeg det, sagde Ole Gunnar Solskjær til MUTV efter kampen tirsdag aften, hvor hans hold slog norske Kristiansund med 1-0.

Manageren havde begge sine sønner med til kampen men på meget forskellige måder.

– Noah fik sin debut foran 28.000 mennesker. Det er ikke ofte, en norsk dreng gør det. Elijah var ved min side, og han nød det. Det er det, som det handler om, når man kommer hjem. Deres spillere har været i vores omklædningsrum for at bytte trøjer og tage billeder.

– Vores drenge har været enestående. Det er dejligt at se kammerateriet og den gode atmosfære, og forhåbentlig tager vi det med, når Premier League starter, sagde han.

Kunne ikke nedbryde nordmændene

Selve kampen blev ét langt stormløb mod Kristiansund-målet, som dog blev forsvaret godt, og vi skulle også helt hen i tillægstiden, før sejrsmålet kom på Matas straffespark.

– Vi kunne ikke rigtig nedbryde dem. Deres målmænd – alle tre – gjorde det godt. Det var en af den slags kampe, vi muligvis støder på i ligaen eller i cup-turneringerne. De forsvarer godt, og man er nødt til at nedbryde dem. De fik trænet forsvar mod et bedre hold, sagde Solskjær.

Der var altså ingen tvivl om, at det endte med at være den rigtige vinder, selv om det med at vinde ikke er det vigtigste for holdet i denne fase inden sæsonstart.

– Det var en kvalitetsaflevering [fra Pogba] og et godt løb [fra Mata] og man er selvfølgelig glad for at vinde. Men omvendt har vi sagt, at det ikke handler om at vinde kampe. Det handler om at sætte et aftryk på holdet og få indarbejdet nogle principper. Vi arbejder hen imod kampformen. 

Kampen bød dog på en hel del brændte muligheder fra United-spillernes fødder, og det er noget, der skal arbejdes med.

– Jeg har tidligere sagt, at vi skal være mere kliniske. Det er der, man vinder kampene. Vi ser solide ud bagtil. Vi skal fortsætte med at arbejde og forbedre os, fortsætte med at lave relationer mellem spillerne og få mønstrene til at virke endnu bedre. Det er ikke en bekymring, men det er noget, vi er nødt til at forbedre.

Pogba starter mod Chelsea

Ole Gunnar Solskjær blev også spurgt ind til startopstillingen til kampen mod Chelsea, der nu er mindre end to uger væk, men han ville ikke afsløre alt for meget.

– Det er ikke sådan, at de, der starter den første kamp, kommer til at starte resten af sæsonen. Vi har en stærk trup, og jeg føler ikke, at forskellen er ret stor, når vi skifter ud. Vi skal finde den rette balance. Jeg har ikke valgt en startopstilling endnu, men vi har prøvet de fleste konstellationer af. Milan-kampen bliver en anden, sidste test, og lad os se derefter, hvad vi beslutter. Men jeg tænker, at I ved, det ikke er den rigtige startopstilling, når Paul Pogba ikke starter, fortalte han.

Manageren håber fortsat på, at der kommer en enkelt eller to nye spillere til truppen.

– Jeg vil ikke tale om rygter angående andre holds spillere. Vi arbejder på en eller to sager. Der er 10 dage eller sådan noget, til ligaen starter, og forhåbentlig kan vi offentliggøre et friskt ansigt eller to. 

Se alle rejsetilbud til den nye sæson her

Priser fra kun 2.445,- inkl. fly, kamp og hotel.

Forrige artikel

Bailly er ude i mindst fire måneder

Næste artikel

United giver egne talenter flest minutter i Premier League

ANNONCE