Medie: Onana lander i Manchester i aften – Romano afviser

Der arbejdes på, at Onana er klar til at tage med resten af truppen til USA senere på ugen

Opdateret 21.04

André Onana er med stor sandsynlighed lige om lidt ny keeper i Manchester United og i følge The Times flyver André Onana fra Italien til Manchester i aften.

Mediet skriver videre, at lægeundersøgelsen vil finde sted tirsdag, og at man kan forvente en præsentation af den camerounske målmand indenfor de næste 48 timer.

Onsdag eftermiddag spiller De røde djævle træningskamp mod Lyon i Skotland og det er planen, at men samme dag eller torsdag flyver til USA, hvor man bl.a. skal møde Arsenal på lørdag. Det er håbet, at Onana kan være resten af truppen, når de drager over Atlanten.

Dog afviser journalisten Fabrizio Romano, at Onana tager til Manchester i aften i et tweet, der kom ud kort efter rygtet om, at Onana kommer til England i dag. Dog medgiver han, at det er op over, samt at Manchester United arbejder hurtigt for at få handlen helt på plads.

Forrige artikel

Romano: Fernandes afviser tilbud fra den arabiske halvø

Næste artikel

Avis: Henderson tæt på skifte

ANNONCE