Bruno: Det bliver svært på Goodison Park

Manchester United rejser til Everton denne weekend, og Bruno Fernandes antyder, at det bliver en sværere kamp end sædvanligt, givet omstændighederne.

Bruno Fernandes erkender, at The Red Devils er på vagt over for Everton denne weekend efter en fratagelse af 10 point.

Midtbanespilleren afsluttede en kvalifikationsrunde med Portugal fejlfrit ved at vinde 10 ud af 10 kampe. Efter sejren på 2-0 mod Island talte han med FourFourTwo om sit lands historiske præstation og hvordan han ser frem til de kommende kampe med Manchester United.

Portugal sluttede øverst i sin gruppe med en måldifference på 36-2, og det nuværende hold besidder en god blanding af talent og erfaring. Bruno, der scorede seks og leverede otte assists i kvalifikationsrunden, er meget tilfreds med sit holds seneste præstationer.

På klubniveau er Bruno også sikker på, at United kan fortsætte deres form i Premier League. Alligevel siger han, at den kommende kamp mod Everton ikke bliver let og vil være ekstra udfordrende efter nyheden om, at The Toffees er blevet frataget point for finansielle overtrædelser.

– Vi skal fokusere kamp for kamp. Nu har vi en udekamp mod Everton, og det er virkelig svært at spille der,” siger United-kaptajnen.

– De har lige mistet 10 point, så vi ved, at de har brug for point. De vil kæmpe for deres point, så vi skal bare finde fokus for at tage til Everton og vinde kampen, fordi vi ved, at i Premier League er sådanne kampe altid svære.

Han kommenterer derudover også på det næste Champions League opgør:

– Selvfølgelig er [Galatasaray] derefter en kæmpekamp, vi kender den position, vi er i Champions League, og hvad vi skal gøre. Det er fornuftigt at fokusere fra kamp til kamp, for vi bør ikke tænke for langt fremad.

Manchester United kan kun håbe på, at Bruno vil bringe noget af hans lands stabilitet til klubben. Hvis United vinder de næste to kampe, vil de ligge stabilt i tabellerne både nationalt og i Europa.

Forrige artikel

Seneste rygter: Bayern viser interesse for Varane

Næste artikel

Shaw tilbage i træning

ANNONCE