(Ash Donelon/Manchester United via Getty Images)
Darren Fletcher kunne næppe have skrevet et bedre manuskript for sin start i spidsen for Uniteds U18-hold. Efter sejre mod Everton og Middlesbrough i ligaen fortsatte succesen onsdag middag med en overbevisende 4-0-sejr mod Brighton i ligacuppen.
Det var på et regnvådt Carrington, at spillerne Godwill Kukonki, Amir Ibragimov, Bendito Mantato og Samuel Lusale nettede og sikrede en drømmestart på U18 Premier League Cup-gruppespillet.
United vandt selvsamme turnering i 23/24-sæsonen med førsteholdsdebutanter som Harry Amass og Ethan Wheatley på holdet. Sidste sæson måtte de dog se sig slået i kvartfinalen af West Ham. Fletchers forgænger, Adam Lawrence, stod i spidsen for begge kampagner og er i dag blevet annonceret som ny U21-træner i Newcastle.
We are pleased to announce the appointment of Adam Lawrence as our new U21 Lead Coach 🤝
He will officially join on September 1, following his departure from Manchester United where he was U18 Lead Coach.
Welcome to Newcastle United, Adam! ⚫️⚪️
— Newcastle United (@NUFC) August 27, 2025
Middlesbrough og Birmingham City er de to øvrige mandskaber i gruppen, og efter Fletchers drenge besejrede førstnævne 5-0 i ligaen, synes avancement inden for rækkevidde.