Mourinho skrev til Mkhitaryan hver aften og bad ham om at forlade klubben

I forbindelse med en ny bog er den tidligere United-spiller Henrikh Mkhitaryan kommet med afsløringer om forholdet til klubbens daværende cheftræner Jose Mourinho.

Henrikh Mkhitaryan kom til United i sommeren 2016 ovenpå en fremragende sæson i tyske Borussia Dortmund. Med 11 mål og 20 assists på 31 kampe i Bundesligaen lovede det godt inden skiftet til United.

Det blev dog aldrig til den helt store succes for armeneren, der dog viste glimt af sine kvaliteter. Scoringen i Europa League-finalen står for de fleste United-fans som højdepunktet for hans tid i klubben.

En af årsagerne til at det ikke blev en entydig succes i klubben var forholdet til klubbens daværende cheftræner, Jose Mourinho.

Det afslører han i forbindelse med sin nye bog ‘My life always at the center

– ‘Skrid herfra, jeg vil aldrig se dig igen!’

– Jeg sagde til ham: ‘Du har kritiseret mig i halvandet år nu. Lige siden jeg ankom til Manchester United’. Mourinho sagde at ‘jeg var lort’. Mit temperament kogte over over. Jeg sagde ‘Du er lorten, en stor en’

Det fik Mourinho til at svare iskoldt tilbage

– Skrid herfra, jeg vil aldrig se dig igen.

I de efterfølgende træninger blev der ikke udvekslet mange ord mellem de to.

– Under træningerne sagde han intet til mig. Det var på et nærmest religiøst niveau af stilhed, men hver aften sendte han mig en besked på WhatsApp ‘Miki, forlad, tak’

– Situation var grotesk, hver gang svarede jeg med den samme kopierede besked ‘jeg vil skride, hvis jeg finder den rette klub – ellers venter jeg til sommer’.

Senere i processen ændrede tonen sig, da United nærmede sig Alexis Sanchez fra Arsenal.

– Miki, please forlad, så jeg kan få Alexis Sanchez.

– Mino Raiola arbejdede på en byttehandel med Arsenal. Så mit svar ændrede sig også. ‘Jeg forlader ikke klubben bare for at gøre dig en tjeneste, og du skal stoppe med at skrive til mig, hvis du vil, så snak med Mino’.

Mkhitaryan endte som bekendt med at skifte til Arsenal i en byttehandel for Alexis Sanchez. Et skifte, der ikke endte som en succes for nogen af parterne.

 

 

 

Skriv et svar
Forrige artikel

Ungt United-talent træner med A-landsholdet for England

Næste artikel

Kommentar: Brandvarme Højlund tydeliggør kulturproblemet i United

ANNONCE