Anderson kan efter et par turbulente sæsoner i Nordengland være på vej tilbage til portugisisk fodbold.
Således er storklubben Benfica klar med et bud på en 24-årige brasilianer, der fra 2006-07 spillede for rivalerne Porto.
Det skriver flere medier, heriblandt Talksport, Sportsvibe og den portugisiske avis Record.
Skal erstatte belgier
Benfica meldte tidligere på sommeren ud, at de er klar til at sælge deres belgiske midtbaneprofil Axel Witsel, hvis det rette tilbud tikker ind.
Det har angiveligt fået klubbens manager Jorge Jesus til at udse sig Anderson som den perfekte erstatning.
Anderson startede som lyn og torden efter skiftet til United, men har det sidste halvandet år kæmpet med skader og dårlig form.
Det kom blandt andet til udtryk ved, at han i sidste sæson blot fik otte kampe fra start i Premier League.