Bury F.C. er tæt på konkurs

League One-klubben, Bury, som holder til i Greater Manchester, er tæt på at blive erklæret konkurs.

Bury er i store økonomiske vanskeligheder. Forleden blev klubben smidt ud af Carabao Cup’en af det engelske ligaforbund, EFL.

Derudover har Bury, som er en af Englands ældste klubber, fået aflyst samtlige af sine kampe i dette års League One, hvorfor klubben i samme ombæring har fået fratrukket 12 point i tabellen.

Den 134 år gamle klub har fået at vide, at de skal have fundet en løsning på økonomien inden fredag. Hvis ikke, vil klubben blive ekskluderet fra EFL, der administrerer Championship, League One og League Two.

Onsdag blev der taget nye metoder i brug fra klubbens tidligere formand, Joy Hart. Den tidligere formand har lænket sig fast til klubbens stadion, Gigg Lane, i håb om, at denne form for demonstration vil kunne skabe opmærksomhed omkring klubbens økonomiske problemer, og dermed lokke potentielle købere til.

Derudover kan Joy Harts handling ses som en kritik mod den nuværende ejer, Steve Dale, som ad flere omgange har afvist forskellige købstilbud af klubben.

Bury F.C. er et populært besøgsmål blandt danske fans, når de tager på fodboldtur til Manchester. Klubben holder til i den nordlige del af Manchester mellem byerne Bolton og Rochdale, hvorfor man nemt kan kombinere en fodboldweekend med at se en hjemmekamp på Gigg Lane.

Se alle rejsetilbud til den nye sæson her
Priser fra kun 2.445,- inkl. fly, kamp og hotel.

Forrige artikel

Fem ting vi lærte af Wolves-kampen

Næste artikel

Lukaku med hård kritik af United over håndteringen af hans exit

ANNONCE