Det er uden tvivl sommerens mest omdiskuterede transfersaga, vi er vidne til, og i sidste uge pustede FIFA præsident Sepp Blatter til ilden ved at sammenligne Ronaldos situation med slavers. En kommentar, som vakte opsigt og undren i store dele af fodboldverdenen, heriblandt også hos verdens bedste fodboldspiller fra 2006, Fabio Cannavaro.
Til den italienske avis Gazzetta dello Sport siger han i dag: ”Slaveri er et stort ord, og en som selv har skrevet under på en kontrakt, bør opfylde den.”
Samtidig er en anden Real Madrid-spiller i dag fremme og udtale sig positivt om et Ronaldo-skifte til Spanien. Det er angriberen Gonzalo Higuain, der gerne ser Ronaldo skrive under med kongeklubben. Han mener ikke, portugiseren vil ødelægge atmosfæren i klubben.
“Alle spillere vil elske at have Cristiano på holdet. Jeg tænker som alle andre, hvis han kommer her, vil han være velkommen og vores hold vil blive meget bedre.”
Dermed kan debatten om Ronaldos fremtid fortsætte med argumenter og meninger fra stort set hele verden.