Manchester Uniteds ambassadør og bestyrelsesmedlem Sir Bobby Charlton får i morgen eftermiddag overrakt en hæderspris af UEFAs præsident Michel Platini.
Det er præsidentens personlige hæderspris, som går til Charlton for hans bidrag til europæisk fodbold igennem hans 20-årige spillerkarriere i Manchester United og hans senere engagement i klubben og fodboldforbundet.
Prisen er en af Platinis egne idéer, som han indførte da han i 2007 blev præsident for det europæiske fodboldforbund. Prisen gik sidste år til Alfredo di Stefano.
“Sir Bobby repræsenterer alt hvad der er godt ved fodboldspillet, fair play, respekt, ægte loyalitet og så er han et godt eksempel for kommende generationer, både på og udenfor banen,” forklarer Platini i sin begrundelse.