Paul Pogba var vendt hjem fra sin landsholdssamlingen og startede kampen. Det samme gjorde Matthew James, som i en længere periode har været plaget af skader, og i den seneste kamp måtte han udgå under træningen. I front spillede Federico Macheda og Mame Biram Diouf, som begge kæmper for at komme i Fergusons søgelys til Carling Cup-kampen mod Leeds.
Ravel Morrison var ikke at finde i truppen, og stortalentet er efter alt at dømme stadig skadet. Også Jesse Lingard var ude, efter han pådrog sig skader mod Bury. Det ventes, at Lingard er tilbage inden for en måned.
Gæsterne fra Fulham åbnede kampen på fin vis. Marnick Vermijl i Uniteds forsvar lavede et par fejl, som kunne have kostet dyrt, men det blev ved de 0-0.
Macheda spillede ikke sin bedste kamp i den røde trøje. Flere gange traf han forkerte beslutninger, og frustrationen lyste ud af ham, da han modtog en advarsel for en grim takling.
Modsat Macheda var Diouf igen skarp, og kort før pausen gjorde han det til 1-0. United spillede en lang bold frem, og en Fulham-forsvarer forsøgte at heade tilbage til sin keeper. Hovedstødet fik dog ikke kraft nok, og Diouf nåede bolden først og sendte den med hovedet over målmanden og i kassen.
Ved pausen blev James erstattet af Davide Petrucci efter en godkendt halvleg på midtbanen.
United følte sig snydt for et straffespark, efter et par gode afslutninger mod mål. Michael Keanes hovedstød blev reddet, og Reece Brown fulgte op med endnu en afslutning på mål. Bolden blev blokeret på stregen af en Fulham-spillers arm, men dommerens fløjte forblev tavs.
Med ti minutter igen fordoblede Diouf føringen. Assisten kom fra kampens spiller, Paul Pogba, der lagde et glimrende indlæg ind i feltet. Fulham-forsvaret fik ikke clearet, og så kunne Diouf nemt sende kuglen i nettet til 2-0.
I kampens slutfase fik Fulham reduceret. Kerim Frei foretog et flot løb og sendte bolden op i krydset fra kanten af feltet uden chance for Ben Amos. Det blev dog ved den ene scoring fra gæsterne, og United vandt 2-1.
Manchester United – Fulham
44″ 1-0, Mame Biram Diouf
82″ 2-0, Mame Biram Diouf
89″ 2-1, Kerim Frei
Opstilling
Amos; Vermijl, M.Keane, Fryers, McGinty; Pogba, Brown, James (46″ Petrucci), Cole (89″ W.Keane); Macheda, Diouf.
Bænken: Jacob, Thorpe, Fornasier.