Gårdagens overbevisende sejr over West Bromwich var således Uniteds 7 sejr i 8 Premier League kampe; en statistik der ikke siger så lidt.
De flotte resultater kan dog ikke bruges til så meget, hvis ikke Chelsea snart begynder at sætte point til et eller andet sted.
Alligevel giver det gode forventninger til fremtiden på Drømmenes Teater.
“Resultatet mod Benfica var meget hårdt, men vi har vendt det til vores fordel, og forhåbentlig er vi nu ude af den onde cirkel,” siger Ferguson til TeamTalk.
“Vores spillere kan ikke lide at tabe, og det der skete i Lissabon, var ikke noget, de havde forventet.”
“Vi er inde i en god stime nu, og selv om det er frustrerende, at vi ikke er heldige, hvad Chelseas resultater angår, så må vi blive ved med at vinde for vores egen stolthed og for vores egne fans” skyld.”
“Hvis Chelsea sætter point til, vil vi være det hold, der er tættest på dem.”