Efter en noget usikker start med tvivlsomme indgreb mod blandt andre WBA og Arsenal, ser Uniteds nye mand mellem stængerne, David De Gea, ud til at have fundet sig tilrette i buret.
Flere fine redninger mod Chelsea blev fulgt op af en endnu mere overbevisende præstation mod Stoke. Hans skotske holdkammerat Darren Fletcher er den seneste i rækken til at ytre sin begejstring for spanierens præstation i lørdags, og ikke mindst hans forberedelse til kampen.
”Han var fantastisk, men det har han været hele tiden. Vi viste ham masser af videoer, og der var en masse forberedelse inden kampen, så han var klar over, hvad han skulle forvente,” siger Fletcher til Manchester Evening News.
Selvom Stoke kan være en ordentlig mundfuld, mener Fletcher, at De Gea sammen med resten af holdet klarede udfordringen.
”De er et stort og fysisk stærkt mandskab med mange høje spillere, men mange af spillerne de det rigtig godt,” siger han og forklarer, hvorfor det er så vanskeligt at spille på Britannia Stadium.
”Jeg tror ikke, at der er kampe, som fysisk er meget hårdere end mod Stoke på udebane. De bombarderer dig med indlæg, frispark og hjørnespark, men David (De Gea, red.) håndterede det godt, og sådan en præstation giver ham masser af selvtillid. Det var en slags velkomst til engelsk fodbold,” siger Fletcher.