Efter Manchester United i første runde af Champions League gruppe-spillet, fik hentet et uafgjort restultat med hjem fra Portugal, regner de fleste med, at United let vil gå videre til næste runde.
Manchester United møder Basel i anden runde på tirsdag for herefter, at møde Otelul Galati to gange i træk. Så hvis Manchester United vinder over Basel vil det være svært, at tro på kvalifikation til knock-out runderne fejler.
Men Fletcher har været fodbold spiller længe nok til, at vide at tingene ikke altid er som det ser ud ved første øjekast:
“Man bliver altid nødt til, at være varsom når man spiller imod et ukendt hold.”
“Selvfølgelig har vi allerede fået et point på kontoen efter vores uafgjorte resultat imod Benfica, men de næste to hold vi skal spille imod er mere ukendte for os.”
“De fleste regner med, at vi vil vinde de kampe komfortabelt, men så let er det aldrig.”
“Vi spiller Champions League fodbold, og vi ved hvor svært det er. Man skal have den rigtige attitude og være sikker på, at spille op til sit bedste.”
“Hvis vi kan få tre point på tirsdag vil det give os en god start i denne gruppe.”
Fletcher er dog enig med sin manager om at sæsonen, hvor United næsten har scoret som de har lyst, stadig er for ny til, at vise et realistisk billede om hvor holdet står:
“Man kan godt forstå hvorfor Sir Alex ville sige det. Det er stadig tidligt i sæsonen, og hvis man kigger tilbage på sidste sæson, og Chelseas start, så troede alle at de ville vinde ligaen. Men det gjorde de ikke.”
Få billige tilbud til rejser til Manchester her