I morgen skal United forsøge at revanche nederlaget mod Wigan, det skal gå udover Aston Villa der gæster Old Trafford.
Aston Villa er ikke en af de klubber med mange penge at lege med i forbindelse med transfers. Derfor har klubben de sidste år satset meget på egne talenter, og er på reserve og ungdomsniveau blandt de bedste i England.
På holdet finder vi for tiden store talenter som Ciaran Clark, der har været rygtet til United sidste sommer, samt blandt andet Barry Bannan, Nathan Delfouneso og Fabian Delph.
I sidste runde, da Villa spillede 1-1 hjemme mod Stoke City, havde man hele syv egenproducerede spillere på banen. En del af dette forklarer Aston Villas placering i bunden af ligaen, da de mange unge spillere, til tider mangler erfaring.
Aston Villa fik et kæmpe-chok for få uger siden, da klubbens normale anfører bulgarske Stiliyan Petrov måtte indstille karrieren. Den dygtige og sympatiske Petrov, blev ramt af akut leukæmi, og kæmper i øjeblikket en langt vigtigere kamp end den på grønsværen.
Her er et nærmere kig på Aston Villa.
Sæsonen hidtil
Sidste sæson endte med en respektabel 9.plads i Premier League til Aston Villa. En præstation klubben har haft enormt svært ved at nå i år. Tabet af profilen Ashley Young til netop United, har betydet en del for Aston Villas offensiv.
Blot tre sejre har Villa hentet på udebane i denne sæson, men klubben har også blot lidt fire nederlag på udebane. Hele ni gange er det endt med point-deling. Kun United har en bedre udebane-statistik i denne sæson end Aston Villa. Fergusons tropper har blot to nederlag på udebane i år.
Villa ligger inden weekendens runde nummer 15, men kan ikke helt sige sig fri af nedrykningskampen. Seks point adskiller Villa fra Bolton og en plads under stregen. Det er blot blevet til en sejr i de sidste ti Premier League kampe for Villa, så det er ikke ligefrem et hold i topform der gæster Old Trafford.
Profilerne
Shay Given, der slog sit navn fast hos Newcastle for år tilbage, inden en tur til Manchester City, er manden der vogter buret for Aston Villa. Den irske keeper er en solid sidste-skanse, og en af de sikreste på McLeishs holdkort hver gang.
Den garder-store James Collins har i denne sæson virkelig været en central figur i Aston Villas forsvar. Waliseren har leveret en række fremragende præstationer.
Profilen på midtbanen er franske Charles N’Zogbia, der tidligere har været i Wigan og Newcastle. Kantspilleren kan på sine bedste dage drive de fleste backs rundt i manegen, men har i denne sæson været for svingende i sit spil.
I front finder vi anfører Gabriel Agbonlahor, der lever meget på sin hurtighed. Agbonlahor har dog ikke for alvor fået gang i sin målscoring i denne sæson.
En af Aston Villas bedste spillere i denne sæson, var lejesvenden Robbie Keane, der var lejet fra Los Angeles Galaxy imens der var vinterpause i MLS. Keane havde stor succes på Villa Park, og klubben ville gerne have beholdt Keane længere. Noget der dog blev afvist gfra hans amerikanske klub.
Manageren
53-årige Alex McLeish har et indgående kendskab til sin kollega på United-bænken Sir Alex Ferguson.
McLeish har været spiller under Ferguson tilbage i Aberdeen-tiden, hvor McLeish nåede mere end 500 kampe for Aberdeen, og også hele 77 landskampe for Skotland.
Skotten startede sin manager-karriere i Motherwell og Hibernian, inden han i en årrække havde stor succes hos Rangers. Så stor succes, at han i 2007 fik ansvaret for det skotske landshold.
Samme år stoppede McLeish dog på den position, og drog sydpå, til Birmingham, hvor han fik ansvaret for Birmingham City fra 2007 til 2001 hvor han efter nedrykningen fra Premier League stoppede.
I stedet drog han til by-rivalen fra Aston Villa. Et skifte der bestemt ikke var populært, hverken blandt den ene eller anden side i Birmingham.
Ejer
Randy Lerner købte i 2006 aktiemajoriteten i Aston Villa, fra den daværende ejer, den legendariske Doug Ellis.
Lerner ejer også NFL-holdet Cleveland Browns, som han arvede fra sin far i 2002.