Den 32-årige engelske angriber Michael Owen er kontraktløs denne sommer, men selvom englænderen nærmest ingen spilletid fik i den netop afsluttede sæson, så overvejer Sir Alex Ferguson stadig om han skal forlænge med Owen.
The Daily Telegraph skriver torsdag at Sir Alex Ferguson fortsat overvejer at tilbyde angriberen en præstationsafhængig kontrakt for næste sæson. Ifølge avisen afhænger Owens fremtid i United af Dimitar Berbatovs fremtid. Det er således forventningen på Old Trafford at Dimitar Berbatov skifter klub denne sommer, men indtil det er afklaret, så er Michael Owens fremtidig også uvis.
Selvom Owen kun har spillet 4 kompetitive kampe for Manchester United denne sæson, så er tilfredsheden med bænkevarmeren stor hos Ferguson. Specielt Owens indflydelse i omklædningsrummet og hans påvirkning på de yngre spillere glæder Ferguson. Samtidig har Owen fundet sig godt til rette på holdet, trods de få kampe.
Michael Owen startede i går inde i testimonial-kampen i Nordirland. Hans seneste officielle optræden for Manchester United er dog helt tilbage i november sidste år imod Otelul Galati i Champions League.