Michael Carrick har ikke just historik for at ændre massivt i startopstillingerne under sit regi som Manchester United-træner.
Så hvorfor begynde på det nu?
OldTrafford.dk tror, at Carrick vil stille op med følgende 11 i aften mod Leeds United:
Lammens; Dalot, Yoro, Martinez, Shaw; Mainoo, Casemiro; Amad, Fernandes, Cunha; Mbeumo.
De store dilemmaer
Der er nogle pladser, som giver sig selv. Senne Lammens i kassen er en af dem.
Diogo Dalot ville også normalt være selvskrevet på højrebacken, men portugiseren var ikke med på træningslejren til Irland grundet sygdom. Derfor kunne der være en dør på klem for, at Noussair Mazraoui kunne få en startplads, men vi tror, at Carrick holder fast i Dalot på backen.
Oprindeligt havde vi fejlagtigt skrevet, at Carrick havde et dilemma i midterforsvaret. Naturligvis er Harry Maguire i karantæne, så derfor lægger det lige til, at tilbagevendte Lisandro Martinez og Leny Yoro spiller i midterforsvaret.
Det vil også være en stor overraskelse, hvis ikke Luke Shaw spiller fra start. Det samme er tilfældet med 6’er-duoen i Casemiro og Mainoo, så lad os ikke bruge for meget tid her.
Det sidste dilemma finder sted i front. Ingen tvivl om, at Bryan Mbeumo kommer til at spille, men skal han spille til højre eller helt på toppen?
Hovedbruddet ligger jo i, at Amad ikke har vist sig at være formstærk under Carrick – og det har Benjamin Sesko i den grad – men Manchester United spiller altså bedre som helhed, når Mbeumo spiller på toppen.
Derfor tror vi, at Sesko må tage imod endnu en bænkplads og formentlig være førsteindskifter, som vi har vænnet os til i løbet af foråret.




