Eric Harrison, der stod bag udviklingen af “Class of 92”, har forlængst ladet sig pensionere, men han følger stadig intensivt med i United-talenternes karrierer.
Lørdag efterlod Danny Simpson et godt indtryk hos mange med hans iøjnefaldende præstation mod Wigan, og Harrison mener med sit kendskab til spilleren, at Uniteds nuværende nummer 25 kan være Gary Nevilles afløser.
“Gary Neville og Danny har meget af det samme. Gary var ikke det store talent som 16-årig. Han kæmpede upåklageligt, men manglede uden tvivl en hel del teknik, og det samme kan siges om Danny. De seneste år har Danny lært og lært og lært, og hans udvikling har været fantastisk.”
“Jeg er af den opfattelse, at Gary kan spille til han er over de 35, hvis han vel at mærke kan holde sig fri for skader. Derfor bliver det ikke let for Danny Simpson, men nu har han i hvert fald gjort Sir Alex opmærksom på, at han har kvaliteterne til at udfordre Nevilles position,” siger Harrison.