Hernandez overvejer ikke exit

Manchester Uniteds skarpskytte Javier Hernández er ifølge sin agent glad for sin tilværelse i klubben og forbereder sig ikke på et sommerskifte væk fra klubben.

Javier Hernández lader til at være tilfreds med sin nuværende rolle som rotationsspiller i Manchester Uniteds stjernespækket angrebskæde. I hvert fald hvis man skal tro den 25-årige mexicaners agent, Eduardo Hernandez.

– Han er meget glad for at være hos Manchester United. Javier har været der i tre år og har vundet ligaen to gange. Ikke mange kan prale af, at have opnået det, siger spillerens agent ifølge ESPN.

Efter Robin van Persies ankomst til Old Trafford er det blevet til begrænset med spilletid for ”Chicharito”. I den netop afsluttede sæson er det blevet til 18 mål i 37 turneringskampe for den lynhurtige angriber, hvor blot 23 af optrædenerne har været fra start.

Hernández kan måske få en gylden mulighed for mere spilletid under den nye manager David Moyes, hvis Wayne Rooney ender med at forlade United, hvilket meget tyder på for tiden.

Forrige artikel

Manchester Uniteds nye trøje 2013/14

Næste artikel

Moyes: Alle skal gå all in

ANNONCE