I sidste uge erkendte den italienske indenrigsminister, at politiet på Stadio Olimpico gik over stregen i deres forsøg på at holde Uniteds medrejsende supportere fra at gå i klinch med Romas tifosi.
Om en uge skal United-fans så igen hilse på støvlelandets ordensmagt, og inden da ville det være på sin plads at få renset ud efter den seneste episode, mener den uafhængige Manchester United-fangruppe. Det kan ske med en undskyldning og økonomisk kompensation til de, der fik tæv.
“Vores fans blev slået med knipler og køller uden nogen grund. Det har de italienske myndigheder nu selv erkendt. Samtidig har de vedtaget, at politiet ikke længere har noget at gøre på selve stadion.”
“De, der blev skadet under urolighederne, burde få en økonomisk kompensation. Samtidig må det være på sin plads med en officiel undskyldning. Vi er klar til at gå i retten for at få en sådan en ud af dem,” lyder det fra IMUSA.