Jublende Matic: Ikke mit job at score

Dagens mand i skysovs roste holdets karakter og glædede sig over sit første mål i Manchester United-trøjen – også selvom det ifølge serberen ikke er hans job.

Nemanja Matic løber med de største overskrifter i tirsdagens aviser. Den tidligere Chelsea-spiller scorede et kongemål til 3-2 i overtiden på Selhurst Park mod Crystal Palace og blev efterfølgende Man of the Match. 

– Jeg er glad for, at jeg har scoret mit første mål. Jeg ved godt, at det ikke er mit job, men jeg er glad for, at det fik os de tre point, sagde Nemanja Matic efter kampen til manutd.com

– Efter 2-0-målet var det meget svært for os. Men vi viste karakter og gjorde præcis, som manageren havde sagt, at vi skulle. 

Efter sejren over Crystal Palace ligger “de røde djævle” igen på andenpladsen i Premier League, to point foran ærkerivalerne fra Liverpool. De venter i næste opgør, som spilles lørdag klokken 13:30 på Old Trafford. 

 

Alexis Sanchez får den ikoniske trøje nummer 7 – Skal du også have den? 

Læs mere om:

Podcast: Lyt til OldTrafford.dk’s podcast om Manchester United. Læs mere her
Rejser og billetter: Vi har samlet en masse tips og gode råd, hvis du vil opleve Manchester United på Old Trafford
Forrige artikel

Hodgson knust over sent United-comeback

Næste artikel

Åbent brev til Mourinho: Tro på egne evner

ANNONCE