Manchester United er stadigvæk størst

Manchester United-manager David Moyes afviser at klubbens ry er faldende. Manchester United er stadigvæk størst i både England og resten af verden, lyder det.

Selvom Manchester United er faldet lidt bagud i topstriden i den engelske liga, så ser manager David Moyes absolut ingen grund til at tro, at klubbens ry og størrelse i verden er fulgt med.

Ifølge den tidligere Everton-manager, så har han senest erfaret dette på sit Europatogt tidligere på ugen, hvor han overværede flere kampe i Sydeuropa.

– United er ikke kun den største klub i det her land, men den største i verden. Nogle af resultaterne har måske ikke været som vi ville have ønsket, men jeg vil ikke sige, at noget af auroen er gået af. Faktisk tror jeg det er omvendt, lød det fra David Moyes på fredagens pressemøde. Udtalelser som har været under embargo indtil lørdag aften.

Mens Manchester United har måttet se flere af deres ønskede indkøb gå til andre klubber, så hævder Moyes ikke, at der er grund til bekymring. De bedste spillere i verden vil fortsat til Manchester United.

– Antallet af store spillere som vil til Manchester United er utroligt. Måske vil spillerne tage til andre klubber for pengenes skyld, men hvis du spørger dem, hvor de helst vil spille, hvilket logo de helst vil bære, så svarer de Manchester United for det klubben står for. Dens tradition, dens historie – alt omkring den, slår David Moyes fast.

Svært at gemme sig

Siden David Moyes trådte til har Manchester United ikke kun været ramt af sportslig nedtur. Også på aktiemarkedet er klubben ramt, men det påvirker på ingen måde manageren.

– Spillerne ser ikke på aktiekursen. De ser på hvad klubben står for globalt set. Den er kendt i hele verden, uanset hvor du tager hen. Klubben er langt større end jeg selv havde forestillet mig. Jeg var afsted til et par kampe i denne uge, og uanset hvor du tager hen, så ved de hvem der er Manchester Uniteds manager. Det er svært at gemme sig til en kamp. Det siger alt om hvad den her klub står for, lyder analysen fra skotten.

Han er dog heller ikke tvivl om, at andre nyder at se Manchester United i problemer i øjeblikket.

– Og ingen gør det mere end medierne. Det kan man se. Hvis I ikke havde Manchester United, så var der ikke særlig meget at skrive om i aviserne, da noget nær alting handler om Manchester United. Alle har brug for et succesfuldt Manchester United. Måske tager det lidt tid, men afskriv os ikke endnu!

 

Forrige artikel

Optakt: Chelsea - Manchester United

Næste artikel

Startopstilingen mod Chelsea

ANNONCE