Jose Mourinhos tropper holdt trit med de resterede tophold, der alle sejrede her til aften. Men det kunne have blevet en ganske anden historie, hvis ikke Manchester United kunne holde fokus efter hjemmeholdets udligning til 1-1.
– I første halvleg var vi i kontrol fra start til slut. I anden halvleg havde de en god periode, og de fik deres bonus med målet, men så svarede vi igen med vores bedste periode i kampen, siger Jose Mourinho.
– I 20 minutter var vi ustoppelige. Først reddede deres keeper flot på Rooneys forsøg, Mata fik et mål annulleret, der var appeller for straffespark, og så det forløsende mål. Det var en fantastisk reaktion, og jeg er meget tilfreds med spillernes tilgang.
Med en 2-1-sejr og tre point på kontoen er Manchester United fortsat nummer seks i rækken tre point efter Tottenham på femtepladsen.
Køb Manchester Uniteds nye trøjer her
Rejseguide: Få hjælp til at rejse til Old Trafford her