Moyes ansætter trænere

David Moyes og Manchester United har på første arbejdsdag præsenteret det nye trænerteam.

Som ventet præsenterede Manchester Uniteds nye manager David Moyes de nye trænere:

Steve Round, assistenttræner

Chris Woods, målmandstræner

Jimmy Lumsden, førsteholdstræner

Alle tre har arbejdet sammen med Moyes i Everton. 42-årige Round har været i Everton siden 2008, mens Woods har været målmandstræner hos The Blues siden 1998. Lumsden har været med Moyes helt fra dagene i Preston North End og altså også i Everton. 

Ikke overraskende er David Moyes fuld af lovord om sine nye, gamle stabsmedlemmer.

– Jeg har arbejdet med Steve, Chris og Jimmy i en del år, og jeg er glad for, at de har besluttet at slutte sig til mig i denne store klub, siger manageren til klubbens officielle hjemmeside.

– De bringer store kvaliteter på deres respektive felt, og jeg ved, at de, ligesom mig, føler, at dette er en udfordring at se frem til. Jeg har stor tiltro til, at vi sammen kan bygge videre på den suces, klubben har haft gennem mange år.

Også den nye direktør, Ed Woodward, glæder sig over de tre nye ansættelser.

– Dette er en spændende og udfordrende tid for klubben, og jeg har stor tro på, at David og hans hold vil have al den energi og de egenskaber, der skal til for at fortsætte klubbens stolte traditioner, siger han. 

 

📝 VIND MANCHESTER UNITEDS HJEMMETRØJE: Kom med din mening på OldTrafford.dk

➡ ️ Opret din profil her og kommenter artiklen nedenunder.
Læs mere om konkurrencen her

Forrige artikel

Garay-skifte på plads i næste uge

Næste artikel

Officielt: Meulensteen til Anzhi

ANNONCE