Manchester United bekræfter på klubbens officielle hjemmeside, at man har købt Paul Pogba fra Juventus på en 5-årig aftale, med mulighed for et ekstra års forlængelse.
Søndag kort før kampen mod Leicester bekræftede klubben, at den franske midtbanespiller skulle gennemgå et lægetjek, og mandag eftermiddag landede han så i Manchester.
Nu er alt så faldet på plads. Det forlyder, at midtbanespilleren er skiftet for et beløb i omegnen af 89 mio. pund, og United slår derved transferrekorden, der tidligere var blevet sat ved Real Madrids køb af Gareth Bale.
Franskmanden skiftede i 2012 fra Manchester United til Juventus på en fri transfer. Fire år senere, 23 år gammel, har han spillet 178 kampe for Juventus med 34 mål til følge.
I sin tid i Italien har han blandt andet vundet ni trofæer, Golden Boy og Bravo Award samt været på Uefas og FIFAs ‘Årets hold’. I 2015/16 sæsonen var han den spiller i Serie A med flest assists.
Bestil den nye Manchester United-trøje her
ZLATAN, Mkhitaryan, Rooney, Martial… Oplev de store stjerner LIVE! Få hjælp til den ultimative rejse her
Bliv klar til den nye sæson – Få Uniteds kampe direkte ind i din kalender her