Optakt: West Ham United – Manchester United

West Ham United og Manchester United er de to mest formstærke klubber i ligaen i øjeblikket. The Hammers har ikke tabt i de sidste seks Premier League-…

West Ham United og Manchester United er de to mest formstærke klubber i ligaen i øjeblikket. The Hammers har ikke tabt i de sidste seks Premier League-opgør, og sejret i de to FA Cup-kampe heriblandt. Manchester United har ikke tabt i Premier League siden de gæstede hovedstaden i november. Verdensmestrene har kun sejret en enkelt gang af de sidste ni mulige i London, når de gæster Upton Park søndag.

Edwin Van der Sar har mulighed for, at slå endnu en rekord, hvis det lykkes ham at holde buret rent det meste af opgøret. Nøjagtig 75 minutter skal der til, før han slår Chris Woods’ britiske rekord på 1196 minutter uden at lukke mål ind. Dette klarede målmanden, da han stod for Glasgow Rangers i 1980’erne.

Gianfranco Zolas mænd ligger på en respektabel delt syvendeplads med Wigan Athletic, før de skal forsøge at stikke en kæp i hjulet for Manchester Uniteds fine sejrsrække, på tre ligaudebanesejre i streg. West Ham har vundet de sidste fire hjemmekampe. Sidst West Ham slog Manchester United var tilbage i 2007, hvor et fightermål af Carlos Tevez var nok til, at de kunne tage fra Old Trafford med tre point.

The Hammers må undvære Kieron Dyer, Danny Gabbidon og Dean Ashton til opgøret. Til gengæld kan midtbanespilleren Radoslav Kovac, som er lejet i Michael Laudrups Spartak Moskva, anvendes. Uniteds Wes Brown forventes at støde direkte ind i startopstillingen for første gang siden oktober, da anfører Gary Neville ligger syg med en virus. Wayne Rooney og Patrice Evra er også tilbage, men ingen af dem ventes, at starte inde. Luis Nani er muligvis også kommet sig over sin mindre forstrækning. Anderson, Rafael da Silva, Jonny Evans og Owen Hargreaves er fortsat ude.

Skribentens bud på kampens udfald
Manchester United har revanche til gode på Upton Park, eftersom de har tabt her de sidste to besøg. Dette får de søndag, da de tager derfra med en sikker 2-0-sejr.

Mulig startopstilling
Van der Sar
Brown – Ferdinand – Vidic – O’Shea
Ronaldo – Fletcher – Carrick – Park
Berbatov – Tevez

Uniteds trup:
Van der Sar, Foster, Kuszczak, Brown, Eckersley, Ferdinand, Vidic, O”Shea, Evra, Ronaldo, Carrick, Scholes, Fletcher, Gibson, Giggs, Park, Tosic, Berbatov, Rooney, Tevez, Possebon.

West Hams trup:
Green, Neill, Collins, Upson, Ilunga, Behrami, Parker, Noble, Savio, Collison, Cole, Di Michele, Boa Morte, Lastuvka, Lopez, Spector, Tomkins, Tristan, Sears, Kovac.

Seneste kampe
Indbyrdes
29/10-2008 United 2 – 0 West Ham
03/05-2008 United 4 – 1 West Ham
29/12-2007 West Ham 2 – 1 United
13/05-2007 United 0 – 1 West Ham
17/12-2006 West Ham 1 – 0 United

Manchester United
31/01-2009 United 1 – 0 Everton
27/01-2009 WBA 0 – 5 United
24/01-2009 United 2 – 1 Tottenham
20/01-2009 United 4 – 2 Derby
17/01-2009 Bolton 0 – 1 United

West Ham
31/01-2009 Arsenal 0 – 0 West Ham
28/01-2009 West Ham 2 – 0 Hull
24/01-2009 Hartlepool 0 – 2 West Ham
18/01-2009 West Ham 3 – 1 Fulham
10/01-2009 Newcastle 2 – 2 West Ham

Historie
Kampe: 116
United-sejre: 51
West Ham-sejre: 41
Uafgjorte: 24

Odds
West Ham: 6.10
Uafgjort: 3.68
United: 1.57

Tv
17:00 Canal+ Sport 1

Forrige artikel

Fergie og Vidic hyldes for rekord

Næste artikel

Dagens opstilling

ANNONCE