På trods af de mange anholdte var det langt fra alle ballademagerne, der blev fanget, og nogle kilder fortæller om optøjer på 300-400 fans klædt i Uniteds farver.
”Sagen er, at mellem 300 og 400 mennesker kom her til med det formål at skabe ballade. Intensiteten, af den vold vi mødte, var usædvanlig, men dette var det største fremmøde af politi, vi har haft i fire år. Vi fik det hurtigt under kontrol, og jeg må give stor ros til de betjente, der var involveret,” sagde assisterende politimester, Mick Giannasi, ifølge United we stand.
Manchester Uniteds og Evertons fans vendte sig under slagsmålene mod politiet, og 5 betjente blev såret, og Everton FC beskylder nu slagsmålene for at være planlagte, som det er almindeligt i England.
”Som vi forstår det, var det hele arrangeret på forhånd mellem de rivaliserende fans, men det foregik små to kilometer fra stadion. Politiets efterretning var fortræffelig, og de håndterede det fint. De lavede et fantastisk stykke arbejde.”