Den 34-årige midtbanemand er blevet sat i forbindelse med et hav af klubber, efter hans trofæ-fyldte United-karriere kom til vejs ende i sidste måned. På et tidspunkt mente man, at han ville gå til Juventus, mens Celtic altid har været nævnt som Keanes foretrukne destination.
Celtic ville givetvis få svært ved at matche Keanes høje lønkrav, og derfor er Everton og Bolton favoritter til hans underskrift; det skriver Teamtalk.
Skulle Keane vælge en af de to klubber, vil han have det nemt med at pendle til og fra arbejde fra sit hjem i Cheshire.
Bossen på Goodison Park, David Moyes, meldte sin interesse for Keane for to uger siden, men da det ikke går godt for Everton i Premier League, mens Bolton er godt med og spiller UEFA Cup, vil Sam Allerdyce føle, at han har en lille fordel.