Reserve: United – Newcastle

Uniteds Reserver startede bedst i en, som altid, intens kamp, mod rivalerne fra Newcastle. Men, det var Newcastle som havde det første forsøg på mål….

Uniteds Reserver startede bedst i en, som altid, intens kamp, mod rivalerne fra Newcastle. Men, det var Newcastle som havde det første forsøg på mål.

Heaton var klar i målet og havde ikke de store problemer med at redde skuddet udefra.

Herefter stod der United på det meste af første halveg.
Først kom Jones tæt på med et skud tæt på mål som Newcastles målmand, med en refleks redning fik pareret med fødderne.

Kort efter rykkede Martin flot ned ad venstre siden, ind i feltet og ned til baglinjen, men lige før han kunne få lagt bolden ind over, blev han klodset nedlagt.

Bellion lagde bolden til rette på pletten og med et hårdt skud sendte han bolden ind i venstre side.

Bellion var igen i aktion 9 minutter senere, hvor han lobbede bolden over Newcastles forsvar til en fri Jones. Jones trykkede af første gang og sendte bolden op mod venstre hjørne, men Newcastles målmand nåede at få fingrene på og skubbet bolden over mål.

Jones, som næsten var ustyrlig i første halveg var på spil igen i det næste angreb, men han måtte igen se sit skud blive reddet af en fodparade.

I begyndelsen af anden halveg blev Martin ofret til fordel for Rossi som indenfor 3 minutter fik sit skud på mål blokeret af en forsvars spiller.

Jones fortsatte hvor han slap i første halveg, men var desværre uheldig ikke at ramme bolden rigtigt, og han kunne se den gå på tværs af mål og ud.

Newcastle, som ikke havde været på besøg i Uniteds ende af banen, fik herefter lidt mere gang i deres spil, og på et forsøg fra 40 meter måtte Tom Heaton ud i fuld længde og skubbe bolden forbi mål til hjørnespark.

Desværre for United udnyttede Newcastle deres første besøg i feltet til at udligne til 1-1.

Bolden blev spillet tilbage til hjørnet af feltet hvor en Newcastle spiller kunne tage et hurtigt træk ind mod mål, og trykke af.

Tom Heaton kunne ikke holde bolden, som gik imellem benene på ham.

I de sidste 20 minutter pressede United, Newcastle helt i bund.

Men, Bellions 4 forsøg indenfor målrammen. David Pauls skud som blev afrettet og ramte overliggeren, Heaths kanon hug fra kanten af feltet, og rossi”s flade spark ville bare ikke ind.

Og, det blev endnu mere frustrerende for United da Richie Jones klart blev nedlagt i feltet, men dommeren afviste Uniteds appel.

Skud statistikken som United vandt 23-7 siger alt om hvor meget United pressede på for at vinde kampen.

United ligger efter kampen stadig som nummer et i Reseve liga North. United har nu 51 point for 24 kampe, med Manchester Citys reserver på anden pladsen med 45 point for 23 kampe.

Uniteds reserver spiller igen mandag, ude mod Evertons Reserver.

Forrige artikel

Forum kan blive ustabilt

Næste artikel

Dårligt nyt for Rio

ANNONCE