Rossi stadig vild med United

Angriberen Guiseppe Rossi forlod United for mere spilletid i Villareal, men efter gårsdagens kamp mellem de to klubber indrømmer han, at han stadig har et…

Angriberen Guiseppe Rossi forlod United for mere spilletid i Villareal, men efter gårsdagens kamp mellem de to klubber indrømmer han, at han stadig har et svagt punkt for “De Røde Djævle.”

Om kampen i går siger han til MUTV: “Jeg nød det virkelig. Det var hårdt, for vi spillede mod et hold af ægte kvalitet. Men det var et godt resultat. Vores hovedfokus er på at komme videre (i Champions League, red.).”

Rossi nåede aldrig for alvor at slå igennem på førsteholdet på Old Trafford, inden Villareal låste sig fast på ham. Men det betyder ikke så meget, for følelserne for Manchester United kom alligevel, selvom det meste af tiden blev tilbragt på reserveholdet.

“Det var meget specielt for mig. Jeg tjekker stadig Uniteds resultater. Altid. Jeg efterlod nogle gode venner i Manchester og nogle fantastiske holdkammerater. Jeg ønsker United det bedste. Jeg tilbragte tre år der, og nu spiller jeg i Villareal, og det nyder jeg også. Vi gør det godt i La Liga, hvor vi ligger nummer tre, og nu spiller vi også godt i Champions League.”

Der har på det seneste været rygter om, at Rossi skal tilbage til United, men den unge italiener nyder at være i Spanien.

“Jeg er glad for livet her. Jeg kan godt lide omgivelserne, livsstilen og den fodbold, vi spiller. Jeg er ved at vænne mig til det hele.”

Og selvom Rossi følger United og havde en god aften i går, så er det ikke der, fokusset ligger. Det er i stedet på at opnå europæisk succes med Villareal. Også selvom det ikke bliver nemt.

“Det er hårdt at spille i Champions League, for man spiller mod nogle af de sværeste hold i verden. Vi tager det hele en kamp ad gangen og prøver på at nå så langt som muligt.”

Forrige artikel

Pellegrini: Vi gik ikke efter Ronaldo

Næste artikel

Partizan: Tosic og Ljajic ikke til United

ANNONCE