Scouserne slået på eget græs

Referat Liverpool FC – Manchester United Som nævnt ovenfor sejrede United i dag fortjent over Liverpool i endnu en forrygende fight – og endnu en gang…

Referat Liverpool FC – Manchester United

Som nævnt ovenfor sejrede United i dag fortjent over Liverpool i endnu en forrygende fight – og endnu en gang holdt United nullet. Trods Rio’s fravær spillede forsvaret igen en stor og veldisciplineret kamp – de åbne chancer var få, men når man har en klasse spiller som Rooney, scorer man af og til også på de halve chancer.

Kampen startede, trods det tidlige kick-off, som lyn og torden, holdene blev båret frem af den hidsige atmosfære, men ingen af holdene formåede at få et endeligt overtag. United stod for det mest organiserede angreb, efter flot og klassisk United spil bliver Liverpool spillede tyndt i højresiden via hurtigt United pasningsspil, men desværre for United fik Hyypia akkurat hovedet på P. Nevilles farlige indlæg. Saha stod ellers parat til at heade i nettet, men stærkt spil af Hyypia.

Liver pool havde også deres momenter i starten af fighten, men oftest fik det stærke United forsvar reddet til hjørne eller sparket væk. Der var konstant opbakning og god kommunikation i forsvaret.
Farligst blev det da Baros rundede Silvestre i feltet, men Heinze reddede med en flot glidende tackling. I Ferdinands fravær glimrede Silvestre igen med stor autoritet og sikkerhed i spillet.

Efter 21 minutter fik Rooney bolden langt ude i venstre side, han dribler hurtigt ind i banen, ingen fatter mistanke, før Rooney har fyret et tungt hug af mod nederste hjørne af Dudeks mål, skuddet går under Dudeks arme og havner i nettet. Flot mål, måske kunne Dudek have gjort det bedre – men han har efterhånden for vane at droppe imod United.

Bare få minutter senere kom Heinze tæt på efter United hjørne, men hans placerede hjørne gik akkurat lige over mål. United kom endnu tættere da Keane fra 25-30 meter flugtede på undersiden af overliggeren, men til scousernes held sprang den i spil igen – surt for Keane som, igen, var en af kampens bedste. Liverpool og især debutant Morientes levede lidt op mod slutningen, men det blev aldrig rigtig farligt – og Carroll tog sig sikker af alt i luften.

Liverpool startede som forventet med at få et overtag på United, det lykkedes ikke til fulde, det blev til få ’lige ved og næsten’ chancer for Liverpool. Tættest kom de da velspillende Riise fandt en fri Morientes i feltet, men en sidste, noget vild, øjeblikstackling af Heinze reddede endnu en gang United. Heinze var igen på dette rette sted og læste ofte spillet fantastisk – til stor lettelse for holdkammeraterne.

United virkede sikre i førersædet, men det var lige indtil det 65. minut da Wes Brown modtog sit andet og helt korrekte gule kort. Igen viste United, at man kan komme rigtig langt med en ordentlig herrefight – Liverpool pressede og pressede uden overhovedet at blive rigtig farlige og de 25 minutter gik forholdsvis nemt – men det var lige indtil at Liverpool fik tilkendt et tyndt frispark på kanten af feltet. Alle forventer at Gerrard skyder direkte, men i stedet aflevere han kort til en helt umarkeret Carragher, som sender en hård inderside mod mål, bolden bliver rettet af, men til Uniteds held hiver Carroll en fantom redning op af ærmet og redder og måske dermed råder bod på fadæsen imod Tottenham.

Dermed endte kampen, flot sejr til United, alle kæmpede for hinanden, og igen viste United at de stadig skal regnes med i titelkampen.

Spillerkarakterer:

Carroll: 8
Rejste sig efter Tottenham fadæsen og virkede upåvirket. Flot refleksredning til sidst

P. Neville: 8
Flot kamp af Neville den yngre. Flere pasninger fremad. Og sikker hele vejen igennem

Silvestre: 9
Fantastisk kamp i dag. Spillede fejlfrit og med stor autoritet

Heinze: 9
Flere vitale tacklinger og som altid en fighter af en anden verden.

Brown: 7
God kamp, stod solidt, men det røde kort trækker lidt ned

Rooney: 8
Fungere egentlig fint på venstrekanten og arbejder som en hest. Fortræffelig.

Ronaldo: 8
Spillede langt mere fornuftigt end tidligere. Slap bolden hurtigt, driblede når der skulle dribles

Fletcher: 8
Fungered fint sammen med Scholes og Keane central. Flere gode dybdeløb

Keane: 9
Keane som vi kender ham, i fuldstændig kontrol over midtbanen og fortjente et mål i dag

Scholes: 7
Scholes fordelt spillet fint, dog lidt flere boldtab end normalt. Kæmpede også bravt

Saha: 8
Kom ikke til de store chancer, men arbejde hårdt konstant.

O’Shea (ind i 67 min.): 7
Faldt glimrende ind i spillet.

Fortune (ind 79. m): 7 Kæmpede det bedste han havde lært, som sædvanligt

Bellion (ind 90. m): For kort tid på banen til bedømmelse

Dagens OldTrafford.dk Man of the Match: Mikael Silvestre

Forrige artikel

Fergie: Vi slog Liverpools spil i stykker

Næste artikel

Mobiltelefon kastet efter Rooney

ANNONCE