Ganske overraskende var unge Ezekiel Fryers med i startopstillingen, da Manchester United ekspederede Leeds ud af Carling Cuppen. Han fik under kampen følgeskab af Paul Pogba og Larnell Cole, der dermed fik skrevet deres debuter på førsteholdet ind på cv”et.
“De gjorde det godt. Unge Fryers gjorde det virkelig godt, tog gode beslutninger og var ikke påvirket af situationen,” siger Sir Alex Ferguson til Sky Sports.
“Det er virkelig godt, fordi man altid gerne vil se, hvordan temperamentet er i en atmosfære som denne, der, som du ved, er meget fjendsk.”
Med 3-0 ved pausen kom Paul Pogba på banen til anden halvleg, mens Larnell Cole fik det sidste kvarter af tirsdagens kamp. Og det var godt for de to også at få en smag af de store kampe.
“Paul Pogba kom på i pausen og spillede 45 gode minutter. Unge Larnell Cole kom på mod slutningen, hvilket er godt for ham. Han er en meget ung U/18-spiller, og han var den yngste, der kom på banen.”
“Det var godt for dem at få en smag af atmosfæren og en smag af, hvordan det er på førsteholdet,” siger Sir Alex Ferguson, som var tilfreds med holdets samlede indsats.
“Første halvleg var fremragende fra vores side.”
“Vi flyttede godt rundt på bolden og holdte fat i den. I anden halvleg ville vi bare sikre os, at vi gik videre. Leeds prøvede og prøvede og viste en udholdende attitude, hvor de aldrig gav op,” siger Sir Alex Ferguson.