Spillerkarakterer: Ikke meget nævneværdigt

Det blev en kedelig affære i aftenens udekamp mod Wolves, og det afspejler sig også i spillerkaraktererne.

På OldTrafford.dk giver vi spillerkarakterer efter følgende princip:

1 – Den rædderlige indsats, der ikke bød på noget nævneværdigt

2 – Den dårlige indsats, der næsten ikke kunne have gået værre

3 – Den ringe indsats, der bød på flere negative aktioner

4 – Den middelmådige indsats – Dog mere negativ end positiv

5 – Den middelmådige indsats

6 – Den middelmådige indsats – Dog mere positiv end negativ

7 – Den flotte indsats, der er mere end godkendt

8 – Den stærke indsats med flere rigtig gode aktioner

9 – Den sublime indsats, der er tæt på at være perfekt. Som da Cristiano Ronaldo i sin debut i 2003 drev gæk med Bolton-forsvaret uden dog helt at have slutproduktet med.

10 – Den sensationelle og ikoniske indsats, der ikke kan sættes en finger på. Tænk Roy Keane mod Juventus i Torino i foråret 1999.

 

Sergio Romero – 6

Havde ikke det store at lave, men skal roses for sin vigtige og flotte redning af Matt Dohertys forsøg efter 12 minutter. 

Ashley Young – 5

Svær at bedømme. Godkendt defensiv indsats. Offensivt så vi dog ikke meget til ham. 

Victor Lindelöf – 6

Solid indsats af svenskeren, der var stabil. 

Harry Maguire – 6 (Kampens spiller)

Den store englænder leverede flere gode tacklinger i en solid indsats. Fortjener også ros for at spille kampen færdig på trods af, at han lignede en halvskadet mand i anden halvleg.  

Brandon Williams – 6

Solid defensiv indsats. Adama Traore gav ham ikke de store problemer, som man kunne have frygtet. Offensivt var han dog en anelse usynlig. 

Andreas Pereira – 5

God i det defensive arbejde, men man savner virkelig noget offensiv kvalitet fra brasilianeren. 

Nemanja Matić – 6

Rutineret og solid indsats af serberen. Han leverede, hvad man kunne forvente af ham.

Tahith Chong (ud 82′) – 4

Kæmpede bragt og var meget direkte i sit spil – især i anden halvleg. Han er dog fortsat langt fra en fast startplads.

Juan Mata (ud 70′) – 4

Skal have ros for sit hårde arbejde. Spanieren havde derudover et fint frisparks forsøg efter en lille times tid.  

Daniel James (ud 70′) – 5

Imponerer med sit enorme løbepensum og flere stærke tilbageløb. Han ligner dog virkelig en mand, der trænger til en pause. Han ser udbrændt ud.

Mason Greenwood – 5

Kæmpede bragt og gav ikke op i sine bestræbelser. Søgte ofte ned for at deltage i opbygningsspillet. Man savnede ham dog, hvor han egentlig skal gøre en forskel – i modstanderens straffesparksfelt. 

Indskiftere:

Fred (70′) – 6

Var energisk og hans indskiftning gav United noget liv.

Marcus Rashford (ind 70′) – 5

Var tæt på at score få sekunder efter sin indskiftning. Kunne han godt have gjort bedre.

Diogo Dalot (ind 82′) – UB

Se alle rejsetilbud til den nye sæson her
Priser fra kun 2.445,- inkl. fly, kamp og hotel.

Forrige artikel

Solskjær roser Romero og Chong

Næste artikel

Maguire tvivlsom til City-kamp

ANNONCE