Ovenpå 3-2 sejren mod Aston Villa havde Erik ten Hag en snak med Amazon Prime. Her fortalte han om holdets vedholdenhed og gå-på-mod:
– Atmosfæren ændrede sig meget fra første halvleg til anden, men hvis man ser på første halvleg, så ser man at vi taber på grund af to dødbolde i øjeblikke hvor vi ikke var så fokuserede.
– Jeg synes allerede, at vi spillede ganske godt i første halvleg og fortsatte med at forsøge igen og igen.
Træneren fortæller, at han ved halvleg sagde til holdet, at de skulle blive ved med at tro på det. De skulle blive ved med at gøre det, de var i gang med og bare fortsætte sådan. Han tilføjede, at han ville have sine spillere til at lægge mere pres på modstanderne:
– Vi skulle lægge mere og mere pres på. Da vi lagde pres på ved 1-2, ser man, hvad der skete.
Ten Hag blev spurgt om hans spilleres anden halvleg, og svarede:
– Jeg sagde før kampen, at vi var konkurrencedygtige mod Arsenal, konkurrencedygtige mod Liverpool, så hvis vi spiller vores bedste, kan vi slå hvem som helst.
Den hollandske træner lader ikke til at vakle i troen på noget tidspunkt:
– Tro på det, selv når du er bagud med to mål. Det betyder ikke noget. Bliv ved, vis karakter, og i dag viste vi, at vi har personligheden til at gøre det. Jeg synes, det var en meget god holdpræstation.